Nevada Republican Candidates

Early voting starts October 20, 2018 through November 2, 2018. The General Election is on November 6, 2018.

Click here for a list of polling locations.

Here is a full list of the Republican candidates that are running across Nevada.

Click here to download this list

Dean Heller for US Senate

Joyce Bentley for Congressional District 1

Mark Amodei for Congressional District 

Danny Tarkanian for Congressional District 3

Cresent Hardy for Congressional District 4

Adam Laxalt for Governor

Michael Roberson for Lieutenant Governor

Barbara Cegavske for Secretary of State

Bob Beers for Treasurer

Ron Knecht for Controller

Wes Duncan for Attorney General

Calvin “Cal” Border for State Senate District 

Valerie Weber for State Senate District 8

Tiffany Jones for State Senate District 9

Joe Hardy for State Senate District 12

Ira Hansen for State Senate District 14

Ben Kieckhefer for State Senate District 16

James Settelmeyer for State Senate District 17

Keith Pickard for State Senate District 20

Ron McGinnis for State Senate District 21

John C. Hambrick for State Assembly District 2

Stephen G. Sedlmeyer for State Assembly District 3

Richard McArthur for State Assembly District 4

Jason Burke for State Assembly District 5

Tina Peetris for State Assembly District 8

Linda Cannon for State Assembly District 9

Noel Searles for State Assembly District 10

Gianna Miceli for State Assembly District 11 (No information available)

Richard Fletcher for State Assembly District 12

Tom Roberts for State Assembly District 13

Stan Vaughn for State Assembly District 15

Patricia “Pat” Little for State Assembly District 17 (No information available)

Matt Sadler for State Assembly District 18

Chris Edwards for State Assembly District 19

Michael L. McDonald for State Assembly District 20

Cheryl Arrington for State Assembly District 21

Melissa Hardy for State Assembly District 22

Glen Leavitt for State Assembly District 23

Jill Tolles for State Assembly District 25

Lisa Krasner for State Assembly District 26

Stephen Silberkraus for State Assembly District 29

Jill Dickman for State Assembly District 31

Alexis Hansen for State Assembly District 32

John Ellison for State Assembly District 33

Janice Wesen for State Assembly District 34

David Schoen for State Assembly District 35

*Dennis Hof for State Assembly District 36 

Jim Marchant for State Assembly District 37

Robin Titus for State Assembly District 38

Jim Wheeler for State Assembly District 39

Al Kramer for State Assembly District 40

Paris Wade for State Assembly District 41

Trish Marsh for County Commissioner District E

Tisha Black for County Commissioner District F

Cindy Lake for County Commissioner District G

Gina McClain for County Assessor

Minddie Lloyd for County Clerk

Jill McFarlane for County Recorder

Phil Collins for County Treasurer

Thomas L. Fougere for Public Administrator

*Mr. Hof’s name will remain on the ballot and eligible to be elected. Should he win a Republican will be appointed to fill the vacancy.